Enter your keyword

MERINO VLNA – poznejte kouzelné vlastnosti kouzla přírody

MERINO VLNA – poznejte kouzelné vlastnosti kouzla přírody

MERINO VLNA – poznejte kouzelné vlastnosti kouzla přírody

Vlna merino je tenká jako pavučina, příjemně měkká na dotek, prodyšná a antibakteriální. V zimě chrání před mrazem a v létě poskytne pokožce pocit chladu. Neabsorbuje pachy, je tvarově stálá se a nevyžaduje žehlení. Unikátní vlákno vytvořené v nejmodernější laboratoři. NE! V žádném případě. Merino vlna je dílo matky přírody.

Merino vlna se získává z rouna ovcí plemene Merino. Ovce jsou vystavovány extrémním výkyvům počasí. V létě +40 ° C, v zimě klesnou až na -30 ° C. Vývoj si s tím dokázal poradit a vytvořil nenahraditelné vlastnosti. Přední chovatelé Merino ovcí se nachází na Novém Zélandu a Austrálii. Chovatelé nalezneme však i v Argentině, Urugvaji a Evropě. Mezi jedinečné přednosti patří zejména vynikající termoregulační vlastnosti, prodyšnost, antibakteriální vlastnosti, odolnost proti skvrnám, pohlcuje vlhkost a to zdaleka není vše.

MERINO VLNA
Merino vlna bouřlivě dobyla trh s oděvy. Využívá se k pletení a šití svetrů, vest, čepic, šátků, ponožek, sportovních triček, termoprádla, mikin a outdoorového oblečení. Jeho univerzálnost je dána jeho jedinečnými vlastnostmi – merino kombinuje nejlepší vlastnosti tradiční vlny a moderních syntetických materiálů.

Čím je jedinečné rouno těchto oveček? Je velmi husté, opravdu velmi husté. To však není to, co dělá toto rouno tak jedinečné. Hlavní důvod je tloušťka vlasu, který je velmi tenký ( 3 x tenčí než lidský vlas). Tloušťka vlasu se měří v mikronech. Podle tloušťky vlasu dělíme vlnu na několik kategorií. Na přízi to poznáme podle označení. Ultrafine – nejslabší vlas, superfine nebo fine. Existují ještě další dvě skupiny, ale to většinou na klubíčku napsané již není. Avšak platí, čím tenčí vlas, tím vyšší cena a lepší kvalita.

Proč však tedy platí „Čím tenčí vlas, tím vyšší cena“? Vysvětlení je jednoduché. Mezi každým jednotlivým vlasem vzniká vzdušný prostor, který si můžeme představit jako izolaci, která nás chrání před extrémními teplotami (vysokými i nízkými). Čím více vzdušného prostoru máme, tím je termoregulace lepší.

Proč si tedy nemůžeme vynachválit vlnu Merino:

  • MĚKKOST A JEMNOST – Když vám někdo řekne „vlna“ naježí se vám hned všechny chlupy? Představíte si kousavý svetr, který se nedá nosit? Svetry nebo šátky z minulých let, které stále můžete najít na dně svých skříní a vyvolávají vám nepříjemné pocity. Klasická vlna může být nepohodlná, drsná, těžká a kousavá. Je to kvůli velké tloušťce vláken, která jsou tvrdá a nepružná – při styku s pokožkou se neohýbají, jsou neelastické, což způsobuje nesnesitelné svědění a podráždění. Tenká Merino vlákna se chovají odlišně. Jsou flexibilní a snadno se podřídí tlaku, ohýbají se bez podráždění kůže. Merino vlna je také jemná a příjemně příjemná na dotek.
  • TERMOREGULAČNÍ VLASTNOSTI – Merino vlna poskytuje vynikající tepelnou izolaci a zajišťuje optimální tělesnou teplotu. Vzduchem naplněné kapsy, které jsou mezi jeho vlákny, poskytují v létě pocit chladu a v zimě zahřejí.
  • POHLCUJE VLHKOST – dokáže pohltit a následně odpařit až 35 % vlhkosti. Díky této skvělé vlastnosti se nemusíte obávat pocení.
  • PRODYŠNOST – Pouzdra, která tvoří mikro kanálky, umožňují stálou výměnu vzduchu.
  • NEZAPÁCHÁ – Díky prodyšnosti a pohlcování vlhkosti, zabraňuje vytváření nepříjemných pachů. Bakterie, které způsobují nepříjemný pach žijí ve vlhkém prostředí – když materiál zůstává suchý, nemájío podmínky k množení.
  • ANTIBAKTERIÁLNÍ – Přirozenou cestou nepřitahuje prach a s ním bakterie. Lanolin, který pokrývá jeho vlákna, navíc zabraňuje růstu bakterií a roztočů.
  • SNADNÁ ÚDRŽBA – Ochranná vrstva vláken způsobuje pomalejší pronikání nečistot. Neznamená to, že nemůžete mít na svém oblíbeném vlněném svetru skvrnu, když ho nechtěně polijete například kávou. Tekutina se začne vsakovat, díky ochranné vrstvě pomalu. Pokud tedy zareagujete dostatečně rychle, odstraníte skvrnu velmi lehce. Běžné nečistoty se díky ochranné vrstvě nezachycují. Vrstva zůstává na vláknech i po praní. Nejlepší varianta je však nechat výrobky z merino vlny vyvětrat.
  • ELASTICITA – Vlákno je přirozeně elastické a nemačká se. Když se vám tričko rozmačká například během výletu v batohu, stačí ho rozložit a za chvíli máte po starostech.
  • OHNIVZDORNOST – Další zajímavá vlastnost je ohnivzdornost. Tuto vlastnost naštěstí nepotřebujeme v běžném životě, jako zajímavost je dobré vědět, že není jednoduše hořlavá.
  • BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÁ – Čistě přírodní vlákno se přirozenou cestou rozloží a nezatěžuje tak planetu. To se bohužel nedá říct o umělých vláknech.

Merino vlna je jedinečný materiál – lehký a jemný, prodyšný, velmi snadno se čistí. Pokud hledáte spodní prádlo na váš aktivní trénink v chladném dni, nebo teplý svetr pro extrémně chladnou zimu, oblékněte si merino. Určitě vás příjemně překvapí a nezklame.

http://www.pleturada.cz/kategorie-produktu/pleturada-czprize/pleturada-czprizedleslozeni/pleturada-czmerino/

X