Enter your keyword

Teploučká příze z YAKA

Teploučká příze z YAKA

Pro začátek bych Vám ráda něco málo řekla o turu, který pochází z Asie a jmenuje se JAK. Vyskytuje se převážně v Tibetu, Indii a Číně. Slovo jak (YAK) pochází z tibetského výrazu gyag. Právě z tibetšiny bylo přejato do evropských jazyků. Hmotnost u býků nepřesahuje 500 kg a u krav 250 kg. U jaka divokého je hmotnost mnohem větší. Jak je v Asii nepostradatelným pomocníkem nejen díky své otužilosti, ale zárověň i nenáročnosti. Využívá se jako soumar a dokáže nést zátěž až 150 kg v náročném horském terénu. Chová se pro maso, mléko, pro nás důležitou vlnu, ale také pro jeho trus.

Už velmi dávno byla jačí vlna využívaná k výrobě oblěčení, stanů, provazů a přikrývek. Nyní se vlákno z jaka využívá k výrobě luxusního oblečení. Je velmi hřejivé, měkostí se vyrovná kašmíru a velmi oblíbené je také díky svým antibakteriálním vlastnostem, které redukují tělesný pach.

Jak má dvě vstvy srsti. Vrchní  vrstva srsti je dlouhá, spodní vrstva je velmi jemná, měkká a jak tuto vrstvu mění jednou za rok. Spodní vrstva srsti se používá právě k výrobě vlny. Yak se vyčesává nebo se sbírá srt, kterou ztratil.

Pojďme si tedy představit přízi z jaka Yak firmy LANG YARNS. Jedná se o 100% přírodní přízi, která je směsí 50 % JAK a 50 % OVČÍ VLNA. Výrobce doporučuje jehlice 4,5 – 5, ale z vlastní zkušnosti můžu doporučit menší velikosti, jelikož je velmi jemně kroucená. Je dostupná v 27 odstínech. U nás v shopu je v tuto chvíli dostupná pouze ve 4 odstínech, ale můžeme objednat všechny dostupné odstíny, podle vašeho přání. Firma LANG YARNS má v nabídce také YAK TWEED. Složení je stejné jako u příze YAK tedy 50 % JAK a 50 % OVČÍ VLNA. V našem portfoliu naleznete návod na velmi pohodlnou sukni z příze YAK.

Krystyna

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X